Life Style

Alan adı (domain) nasıl alınır?

Bir alan adı kayıt kuruluşundan veya web barındırma sağlayıcısından nasıl alan satın alınır sorusunun cevabı bu yazıda!

Beklemeyin. Aklınızdaki alan adını hemen kazanca çevirin!

Bir alan satın almak için önce bir alan adı kayıt kuruluşuna gitmeli, satın almak istediğiniz alanı bulmalı ve satın alma işlemini gerçekleştirmek için talimatları izlemelisiniz.
Örnek Alan adı şirketleri:
dijsub.com

Bir alan adı satın almanın bir blog, kişisel web sitesi veya çevrimiçi iş kurmanın en önemli adımlarından biri olduğunu unutmayın. Bir alan adı olmadan, kullanıcılar internetteki web sitenize erişemezler.

Neyse ki, bir alan adı kaydettirmek oldukça kolaydır ve deneyimsiz olsanız bile dakikalar içinde tamamlayabilirsiniz.

Bu makalede, bir alan adı kaydettirmek için birkaç basit adımı açıklayacağız ve süreci kolaylaştırmak için bazı ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşacağız.

Nasıl bir alan adı (domain) alırım?

Bir sonraki adıma geçmeden önce, bir alan adının ancak başka bir kişi veya şirket tarafından tescil edilmemişse satın alınabileceğini belirtmek isteriz.

Bu uyarıdan sonra alan adı kayıt adımları (ör. alan adının nereden alınacağı ve web sitesi kayıt işleminin nasıl çalıştığı) hakkında daha fazla ayrıntıya geçebiliriz.

Alan adı (domain), aşağıda göreceğiniz adımlarla satın alınabilir:

1. Güvenilir bir alan adı kayıt şirketi bulun
Alan adı kayıt şirketi, alan adlarını kaydetmekten ve yönetmekten sorumlu bir şirkettir. Web sitesi etki alanı kayıt kurallarını ve düzenlemelerini kontrol eden, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan İnternet Tahsisli İsimler ve Numaralar Kurumu (ICANN) tarafından akredite edilmiştir. (Ör. Dijsub)

Bir proje veya işletme üzerinde yıllarca etkisi olabileceğinden, güvenilir bir alan adı kayıt şirketi seçmek çok önemlidir. Yanlış olanı seçerseniz, gizli ücretler ödeyebilir veya hatta dolandırılabilirsiniz. Örneğin, bir alan adı kayıt kuruluşunun, kullanıcıları sahte iddialarla sahip olduklarına benzer alan adları satın almaya zorladığı durumlar olmuştur.

Hepsi benzer hizmetler sunduğu için yüzlerce alan adı kayıt şirketi arasından seçim yapmak zor olabilir. Bu nedenle, bir kayıt şirketi seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

Ücret: Bir web sitesi için domain satın almadan önce, kayıt şirketinin hizmet şartlarını okuduğunuzdan ve gizli ücretler almadığından emin olun. Ayrıca, kaydın ilk yılı için düşük ön ödemeler sunan ancak 2. senesi için önemli ölçüde daha yüksek yenileme ücretleri talep eden kayıt şirketlerinden kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Örnek olarak alan adı alabileceğiniz firmalar:

dijsub.com

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı